Icon Image

BUN VENIT LA GRADINITA GIMINNI

Despre gradinita noastra
O lume noua, educatie pe masura
Dragi parinti, Următoarele informații au fost compilate pentru a permite noilor părinți sa dobandeasca o imagine de ansamblu asupra gradinitei noastre. Desi, majoritatea aspectelor legate de derularea activitatilor zilnice precum si cele individuale, specifice fiecarui copil, vor fi discutate cu dumneavoastra personal, suntem siguri că veți găsi aceste informatii utile. Noi credem într-o abordare flexibilă, de aceea vom încerca sa ne adaptam cerintelor dumneavoastră personale, sprijinind participarea si integrarea copilului dumneavoastră in cadrul gradinitei. Gradinita Giminni are o baza legala solida, dobandita in mod organic in urma celor 16 ani de existenta. Functionam in temeiul acreditarii nr. 4348 din data de 12.06.2009, incepand cu anul scolar 2009-2010. Suntem o institutie de invatamant prescolar particulara oferind un program educational bilingv, cele doua limbi oficiale ale gradinitei fiind limba engleza/germana si limba romana. Personalul didactic foloseste in mod selectiv limba engleza/germana, respectiv limba romana, astfel incat atat predarea elementelor parte a curriculei prescolare, cat si interactiunea dintre copii si educatori in afara orelor de clasa au loc in ambele limbi, intr- o pondere egala. In cadrul Gradinitei Giminni: *toate cadrele didactice au studii de specialitate, sunt special pregătite pentru a oferi copiilor un start bun în viață; *grădinița are o curte generoasă, unde copiii grădiniței petrec mult timp în aer liber, fie că e vorba de înviorarea de dimineață, fie de activități sportive sau jocuri. Condițiile meteo nu sunt un impediment; *o grupă nu are mai mult de 15 copii; *meniul copiilor este unul foarte sănătos, alcătuit de medicul nutriționist, după normele în vigoare; *siguranta copiilor este pe primul loc, de aceea grădinița are interfon, iar copiii nu pot fi preluați de la grădiniță decât de persoane autorizate de părinți; *desfășurăm o gamă foarte variată de activitati extracurriculare - de la excursii și vizite în cele mai interesante si diferite locuri, la întâlniri cu oameni deosebiți sau activități festive; *parintii copiilor sunt partenerii noștri. Ei sunt la curent în permanență cu toate activitățile desfășurate, primind rapoarte zilnice si lunare scrise și fotografii de la activități. Părinții participă și la activitățile noastre, fie în calitate de invitați, fie desfășoară ei înșiși activități cu copiii.
EnglishGermanRomanian